מסקלין (Mescaline)

מתוך IsraHerb
גרסה מ־08:08, 6 באוקטובר 2011 מאת סרפדית (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
Mescaline chemical structure.png
Mescaline-3d-CPK.png
Mescaline
שם IUPAC
3,4,5-trimethoxy-phenethylamine or 2-(3,4,5-trimethoxyphenyl) ethanamine
נתונים כימיים
נוסחה C11H17N1O3
מסה מולקולרית 211.26 g/mol
תכונות פיזיקליות
טמפרטורת התכה 184°C
אחר
נמצא ב נמצא ב::סאן פדרו
חוקי בארץ? לא
מינון סף מינון סף::300-600 מ"ג
LD50 LD50::212 מ"ג/ק"ג (בחולדה)

מסקלין (3,4,5-trimethoxyphenethylamine) הוא סם פסיכדלי ואנתאוגן. מסקלין או 3,4,5-טרימתאוקסיפנתילאמין, אלקלואיד הלוצינוגני (חומר הזיתי) המצוי בעיקר בצמח הקקטוס, וגורם לשיכרון חושים, הזיות חזותיות ושינויים קיצוניים במצב ההכרה. החומר נאסר באופן בינלאומי על ידי האמנה לחומרים פסיכוטרופיים[1], וכן בפקודת הסמים המסוכנים.

המסקלין מסונתז (כמסקלין גופרתי) או נסחט מקקטוס הפיוטה (Lophophora williamsii), מהקקטוס Echinopsis pachanoi, או מ-Echinopsis peruviana. החומר מצוי במספר מינים נוספים במשפחת הצבריים. השימוש בסחיטה מפיאוטה בטקסיים דתיים אינדיאנים התפרסם מאז יצירת הקשרים הראשונים עם האירופאים, במיוחד בקרב ההויצ'ולס במקסיקו. החומר בודד וזוהה לראשונה ב-1897 על ידי ארתור הפטר הגרמני וסונתז לראשונה ב-1919.

המינון האפקטיבי לאדם הוא 200-400 מיליגרם, ומנה כזו יכולה להשפיע למשך של עד 12 שעות. החומר אינו ממכר פיזי. בארצות הברית הפך המסקלין לסם בלתי חוקי ב-1970. ב-1971 נאסר החומר באופן בינלאומי על ידי האמנה לחומרים פסיכוטרופיים. לרוב חווים המשתמשים בסם הזיות חזותיות ושינויים קיצוניים במצב ההכרה. השפעות נוספות שהסם עשוי לגרום כוללות בין היתר: תחושת אופוריה, התרחבות אישונים, השפעות חום וקור, שינויים בלחץ הדם, סחרחורת, הקאה, טכיקרדיה (קצב לב מהיר), שלשול, כאבי ראש, חרדות והפרעות חוזרות לטווח ארוך (HPPD).

על פי סעיף 1 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג - 1973, "סם מסוכן" הוא כל חומר מן המפורטים בתוספת הראשונה. התוספת הראשונה מפרטת כי המסקאלין (Mescalinum) נכלל בהגדרה זו. החוק מטיל עונשים כבדים על ייצור, החזקה ושימוש, מסחר ומעבר והדחת קטינים לשימוש בסם מסוכן. העונש המרבי על ייצור, החזקה, שימוש העברה או סחר הוא 20 שנות מאסר, והעונש המרבי על הדחת קטין לשימוש בסם הוא 25 שנות מאסר.

מקורות

מסקלין נמצא במספר זנים של Trichocereus/Echinopsis pachanoi (סאן פדרו, דהיינו Echinopsis lageniformis, Echinopsis peruviana, ו Echinopsis scopulicola) ובמין קקטוס נוסף Lophophora williamsii (פיוטה).

מאמרים חיצוניים