אלקלואיד - Alkaloid

מתוך IsraHerb
(הופנה מהדף אלקלואידים)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

רוב המרכיבים ההלוצינוגנים המצויים בצמחים הם אלקלואידים, תרכובות חנקניות המשפיעות ברובן על מערכת העצבים. האלקלואידים כוללים כ 10,000-חומרים שונים, והם היו החומרים הראשונים שנחקרו עם התפתחות הכימיה המודרנית, כנראה בשל הסקרנות האנושית להבין את הסיבות להשפעתם הדרמטית. לאלקלואידים מגוון יישומים ברפואה המודרנית. המורפין, לדוגמה,ידוע כמשכך הכאבים היעיל ביותר שקיים, הקודאין משמש בתרופות נגד שיעול הנמכרות בהיקפים של מיליוני דולרים כל שנה, והאטרופין זכה לתהילה בשל תכונתו כסותר רעלים )אנטידוט) נגד גז העצבים. המקור לסגולות המרפא של האלקלואידים - השפעתם על מערכת העצבים, הוא גם הבסיס לתכונות ההלוצינוגניות של מרכיבים אלה, כמו גם לסכנה המתלווה לשימוש לא מבוקר.

תכונות הצמחים ההולוצינוגנים (שרבים מהם נפוצים היום בתעשיית הסמים), פותחו זמן רב לפני הופעת האדם על במת האבולוציה. מטרתן - הגנת הצמח. במהלך מיליוני שנות יחסי גומלין בינם לבין סביבתם הטבעית, התפתחו בצמחים תכונות שהבטיחו הישרדות מרבית - מעין "מרוץ חימוש אבולוציוני". מרוץ זה הניב אסטרטגיות מיגון שונות, כגון התגוננות פיזית באמצעות קוצים (כפי שמוכר לנו מצמח הצבר) ו"לוחמה כימית". במחסן הלחימה הכימית יש מגוון תרכובות רעילות, כך שבעלי חיים השורדים לאחר אכילתן יהססו להתנסות בחוויה מפוקפקת של אכילה חוזרת מצמחים כאלה, גם אם הם הצמחים הירוקים היחידים בשטח.

יכולת הצמחים ההלוצינוגנים להשפיע על מערכת העצבים נובעת מן הדמיון המבני הקיים בין החומרים האלקלואידים לבין מתווכים עצביים הקיימים בגוף האדם. דמיון זה מאפשר לאלקלואידים לתפוס את מקומו של המתווך העצבי שהם דומים לו, ולחקות אותו או למנוע את פעולתו. כלומר, האלקלואידים משבשים למעשה את פעולת ה"שליח".

יכולת הצמחים ההלוצינוגניים להשפיע על מערכת העצבים נובעת מן הדמיון המבני הקיים בין אלקלואידים בצמח לבין מתווכים עצביים הקיימים בגוף האדם. דמיון זה מאפשר לאלקלואידים לתפוס את מקומו של המתווך שהם דומים לו על גבי הקולטן שלו, ולחקות (אגוניסט) או למנוע (אנטגוניסט) את פעולתו. צמח השבר הלבן לדוגמה, מכיל הרמין והרמלין שהם אנטגוניסטים לסרוטונין.

אלקלואידים אינם נוטים להתמוסס במים לכן ממיסים באלכוהול. מיצוי בשיטות מבוססות מים יהיו דלות באלקלואידים, לעומת תמיסות (בד"כ אלכוהול). בכימיה אלקלואיד מוגדר כבסיס אורגאני, חומר חנקני היוצר מלח בנוכחות חומצה. דימיטרי הוא כימיקל ממשפחת הטריפטמין.

מיון פשוט של אלקלואידים:

  • פירדינים (Pyridine) - פיפרין, פילוקרפין, ציסטין, ניקוטין, ספרטאין, קוניאין, טריגונלין, ארקדין, גובצין.
  • טרופינים (Tropine) - אטרופין, קוקאין, היגרין, אקוגנין, פלטיירין.
  • כינולין (Quinoline) - סטרכנין , ברוסין, ורטרין, סבדין.
  • איזוקינולין (Isoquinoline) - מורפיום, קודאין, נרקוטין, נרקאין, תבאין, פפוורין, הידרסטין, ברברין.
  • פנתילמין (Phenethlamine) - ‫ MDMA, מסקלין, מתמפטמין, אפדרין.‬
  • אינדול (Indole) - טריפטמין, nmt ,DMT .
  • קסנטין (xanthine) - קפאין

אלקלואידים אינם נוטים לימוס במים ולפיכך ממיסים אותם באלכוהול. כיוון שאת מרבית התכשירים הצמחיים מכינים ע"י חליטה או הכנת תמצית חמה במים תכשירים אלה דלים באלקלואידים. תמיסות לעומת זאת מכינים בדרך כלל באמצעות אלכוהול ולכן מרכיב האלקלואידים בהם יהיה גבוה וכך תיהיה גם השפעתם הרפואית.

בכימיה אלקלואיד מוגדר כבסיס אורגני,דהיינו כחומר חנקני היוצר מלח בנוכחות חומצה.

נכתב ע"י תומר דיין.