פטריות קסם - Magic mushrooms

מתוך IsraHerb
(הופנה מהדף פטריות קסם)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

פטריות קסם הינו כינוי כללי לפטריות המכילות חומרים פסיכואקטיבים.

מדובר בעיקר בשני חומרים פעילים, האחד- פסילוסיבין, המופיע במגוון גדול של זני פטריות, והשני הינו מסקימול, המופיע במשפחת פטריות האמניטה, ומסוכן יותר מהפסילוסיבין.

שמות נוספים הם "פטריות הזיה", "פטריות פסיכודאליות" או "טריפטיות" (במלרע, ע"מ 'פטריות') ובאנגלית הן מוכרות כ"Magic Mushrooms" או פשוט "Shrooms".


סטאטוס חוקיות וסכנות אפשריות

אין איסור גורף על גידול או אחזקת פטריות קסם, אבל החומרים הפעילים פסילוסיבין ופסילוסין מופיעים ברשימת "החומרים המסוכנים" ואינם חוקיים, על כן חל איסור על מיצוי החומר הפעיל מן הפטריות בכל צורה, כולל ייבוש. הפטריות הטריות חוקיות אולם אם יתעורר חשד כי הגידול/האחזקה הן לשם מיצוי וצריכה יתכן כתב אישום. המצב כיום דומה במקצת לזה של הקאת, שמיצוי החומר שבו אינו חוקי אבל הצמח בצורתו הטבעית כן - ובניגוד למריחואנה, שהחומר הפעיל שבו אינו חוקי אבל גם הצמח עצמו מוזכר במפורש ברשימת החומרים המסוכנים.

בכדי שמצב החוקיות של פטריות הקסם בארץ לא יחמיר, ישנן כמה בקשות מהקהילה למשתמשים חדשים:

  1. אם החלטת להתנסות בפטריות, התנהג בצורה אחראית. קרא מידע בנושא לפני כדי לדעת למה אתה נכנס- מהן ההשפעות (לטובה ולרעה), מה אפשר לעשות וממה רצוי להימנע.
  2. חשוב מאוד שיהיה בסביבה מישהו שמודע למצב שלך וידאג לטפל בך במקרים חריגים.
  3. חשוב מאוד לדעת מה גורם לטריפ טוב ומה מוביל לטריפ רע. להרחבה אנא קרא את המדריך לחוויה פסיכדלית מוצלחת ובכל מקרה זכור כי זהו מצב חולף, ואם חשים ברע צריך לנוח קצת וזה יעבור.
  4. אסור לערבב פטריות עם כל סם אחר ובייחוד לא עם אלכוהול. החומר היחיד שלא מסוכן לצרוך אותו בשילוב עם פטריות הוא קנאביס, שכרגע לא חוקי בארץ.
  5. אין לנהוג או לבצע כל פעילות הדורשת ממך להיות בערנות מלאה.
  6. אם החלטת לגדל פטריות בבית, אל תמכור. אם החלטת לתת לחברים, על אחריותך לוודא שהם מודעים לכל העובדות כמוך, מראש.

והכי חשוב לדעת:

  • רוב מקרי המוות הקשורים לפטריות הם מאכילת פטריות רעילות כתוצאה מזיהוי לא נכון! אין לצרוך פטריות מכל סוג שהוא מבלי שזיהית אותן בוודאות- משימה שעלולה להיות מסובכת גם למיקולוגים מנוסים, ולכן אסור ללקט פטריות בטבע ללא נסיון הולם. יתר מקרי המוות הם כתוצאה משילוב עם חומרים אחרים, ביניהם אלכוהול. יש לקרוא את כל המידע המתבקש ולהתייחס לאזהרות המוצעות בכובד ראש המתאים. הפטריות עצמן, כל עוד שאכן זוהו כהלכה, אינן רעילות ואינן גורמות נזק פיזי לגוף (מלבד אולי כאבי בטן אצל הרגישים) כך שכל עוד שכולנו מתנהגים באחריות נוכל להמשיך להרוויח מהפטריות המקודשות הללו.
  • שימו לב שפטריית האמניטה מוסקריה (המוכרת גם כ"פליי אגריק") מכילה חומר פעיל שונה- מסקימול, שאינו מופיע ברשימת החומרים המסוכנים ולכן חוקי לגמרי, אבל פטריות מסוג אלה הן מסוכנות פי כמה. הן רעילות, וצריכה לא מנוסה שלהן עלולה לגרום לתופעות חמורות ואף למוות. לבעלי נסיון רב בתחום בלבד!
  • אין באמור שום המלצה על צריכת סוג כלשהו של פטריה לא חוקית או גם פטרייה המכילה חומרים משני תודעה, וכותבי המידע אינם לוקחים שום אחריות אם החלטת לעשות כך. המידע המובא כאן מיועד להבנה מעמיקה יותר של הנושא ולהגברת האחריות והשימוש המושכל בקרב אלו שכבר החליטו או ניסו לצרוך פטריות.

קישורים

מחקרים