איבוגה - Iboga

מתוך IsraHerb
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
Iboga.jpg
איבוגה
שם לועזי
Tabernanthe iboga
שמות נרדפות
Iboga
אחר
חוקי בארץ? כן

האיבוגה או Tabernanthe iboga הוא שיח יערות גשם רב שנתי, מקורו מערב מרכז אפריקה. האיבוגה מכילה מספר אלקלואידים - בעיקר האיבוגיין - שמרוכזים בקליפת השורש שמאופיינים לה, בצריכה בכמות קטנה האיבוגה מגרה את מערכת העצבים ובכמות גדולה יותר מעוררת חוויה פסיכדלית אינטנסיבית. איבוגה ידועה בסגולותיה לגמול אנשים בעלי התמכרות קשה לאופיטים, מתאדון (methadone) וכו'..

שימוש מסורתי

האיבוגה היא צמח מרכזי בדת הבאוויטי(bawiti) שמתרכזת במערב מרכז אפריקה על שטח המדינות גאבון קונגו וקאמרון. האיבוגה נאכלת שמגיעים לבגרות בטקס שבמרכזו כמות נכבדת של איבוגה ועל בסיס יומי בכמות קטנה בריקודים שבטיים וטקסים יומיומיים.

שימוש במערב

כשעברה האיבוגה אל המערב כבר החליטו שגלולה יותר מתאימה למצב. החומר הפעיל של האיבוגה( איבוגיין) הוכנס לכדורים בשם Lambarene,הכדורים הכילו 8 מ"ג איבוגיין וטיפלו בדיכאון ובין השאר גם זכו לאהדה בקרב ספורטאים שהשתמשו בו להזרמת הדם ובניית תאים אדומים.כדורים אלו עלו למדפים בשנת 1939 וירדו מהמדפים ב1966. כמה חוקרים ומטפלים לאורך השנים ניסו את מחקריהם בשימוש איבוגיין על מכורים להרואין מטאדון אלכוהול ואפילו ניקוטין, הטיפול נותר למטופל פרספקטיבה חדשה על המצב שלו שגורמת לו להתפתחות משמעותית בדרכו ורבים נגמלו מהרגלים רעים של שנים. השימוש באיבוגיין אפילו נרשם כפטנט לגמילה מהרואין על ידי האוורד לוטסוף שהיה גם מראשי המחוקרים בנושא.

צמחים אחרים המכילים אבוגיין

לא רק בצמח האיבוגה קיים האיבוגיין הוא קיים גם בכמויות שונות ובתרכובות אחרות עם עוד מרכיבים פעילום בכמה צמחים דומים.

Tabernanthe orientalis או Ervatamia orientalis צמח הגודל במערב אוסטליה מכיל איבוגיין בעלים ו6 אלקלואידים קורבי משפחה.

Peschiera echinata קרוב משפחה שמכיל 2% איבוגיין בעלים. Voacanga puberula מכיל איבוגיין בזרעים בכמות הגדולה ביותר( 3.5%)

מקורות

איך לקשר לדף הזה

כל קישורים הבאים יגיע לדף הזה: