שבר לבן - Syrian Rue

מתוך IsraHerb
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר

שבר לבן
שם לועזי
Peganum harmala
שמות נרדפות
Syrian rue, Harmal
אחר
חוקי בארץ? כן

השבר הלבן הוא בעצם שיח שמגיע עד 80 ס"מ בגובה והעלים שלו הם לא בדיוק עלים אלא יותר כמו עלים ירוקים צרים מאד ומחודדים. הצמח גדל במזרח התיכון ובצפון אפריקה. משתמשים בפירות הצמח לצביעה של אריגים וכו' הוא משמש עד היום אצל הבדווים כסממן חשוב לגרימת הפלות, לנערות שהרו מחוץ למסגרת הנישואין. רבים הם שימושיו ברפואה העממית, הוא משמש כתרופה לטיפול בכאבי פרקים, בחולשה כללית, בכאבי שיניים, בפצעים ומורסות (פרונקלים), במחלות עור, בטחורים ובדלקות עיניים. הוא טוב גם לחיזוק שורשי השיער(בשילוב עם שמן זית). לפי חלק מטקסי הקבלה שריפת הזרעים מסירה עין הרע ומרחיקה שדים ורוחות.אפשר להבין אמונה זאת מפני שריח העלים ובמיוחד הזרעים חריף.-------->דבר שמבריח שדים ורוחות :)

בזרעים ובשורשים של השבר הלבן יש את החומרים הפעילים הבאים בריכוז הבא: סך הכל אלקלואידים 2-7% המכילים את הבטא-קרבולינים הבאים: harmine, harmaline , harmalol , harman הרמן הרמלול הרמלין הרמין

לא הרבה יודעים אך הזרעים והשורשים של הצמח מכילים אותם כמויות של אלקלואידים ולכן למי שמתקשה להביא את השבר הלבן לפריחה ולהפקת זרעים יכול פשוט להשתמש בשורשים לאחר שנה לפחות.

הרמין+הרמלין הם החומרים הפעילים ביותר אשר גורמים לדיכוי האנזים מונאמין אוקסידז,בזכות דיכוי אנזים זה ניתן לצרוך DMT בצורה אוראלית.דיכוי האנזים נמשך בדרך כלל כ 24 שעות. לעומת זאת ,הצמח בניסטריופסיס קאפי (גם הוא מכיל מדכאי מונאמין אוקסידזMAO'I) בהשוואה לשבר הלבן הוא מכיל כמויות גדולות יותר של הרמין אך כמויות נמוכות מאד של הרמלין. זהו בעצם השוני העיקרי בין הצמחים. בניסטריופסיס קאפי נחשב לעדין יותר וקל יותר לבטן אך כמות האלקלואידים הגבוהה ביותר נמצאת בשבר הלבן.

השבר הלבן נחשב ל"מאיץ חוויות" .כל שילוב של זרעי שבר לבן במינון קטן של 2.5-3 גרם עם צמחים,פטריות,קקטוסים וכו' גורם לכך שהחוויה חזקה יותר ונמשכת זמן רב יותר! אז לשים לב! ניתן לקחת אותם לפני או באמצע החוויה,לכל אחד מה שמתאים לו.

השבר הלבן כמעכב מונאמין אוקסידז(לצורך איוהסקה\פטריות\):

בדרך כלל הכמות הממוצעת לאדם היא 3 גרם זרעים ,כמות סבירה ,לא גבוהה אך עושה את העבודה. את הזרעים \שורשים ניתן לצרוך ב 2 שיטות: 1.ללעוס היטב חצי שעה לפני ששותים משקה המכיל dmt (מימוזה,פסיכוטריה וכו') 2.מרתיחים את הזרעים הטחונים כ חצי שעה על אש נמוכה בתוספת של חצי לימון סחוט(עוזר להוציא את החומרים הפעילים מהזרעים אל המים) +כוס מים .מסננים את הזרעים ומוזגים את הנוזל לכוס\קערה. לאחר מכן ניתן לחזור על התהליך פעם שנייה עם הזרעים הטחונים אך הפעם אפשר לשים אותם על הגז רק רבע שעה וזה מספיק,מסננים את הזרעים וזורקים אותם (החומרים הפעילים יצאו אל המים,בזרעים כבר לא נשאר כלום).לאחר מכן להוסיף את הנוזל למנה הראשונה וקיבלתם מיצוי של החומרים הפעילים של השבר הלבן. גם פעם אחת של ההליך מספיקה,למי שרוצה להקפיד ולמצות אתכל החומרים הפעילים שיעבור על התהליך פעמיים.

ההשפעה מ 3 גרם זרעים היא מינורית,ישנה הרגשה של שינוי תודעה קל וראייה קצת אחרת של הדברים,מצב רוח עולה,קושי בתזוזה,לרוב יש בחילות או הקאות,רצוי להקיא ולא להחזיק בבטן.

לאלו הרוצים להשתמש בשבר הלבן ליותר מאיוהסקה,הכוונה היא כמובן ל"שינוי תודעה חזק יותר" אני חייב להדגיש הצמח הזה דיי קשה מבחינה פיזית,לא כולם מצליחים להתמודד עם הבחילות וההקאות . בכל אופן המינון נע בין 5-10 גרם מקסימום! ! ! להתחיל תמיד מהכמות הקטנה ביותר,אל תשכחו את זה! תמיד אפשר להעלות את המינון. לאט אבל בטוח! ההזיות של השבר הלבן בדרך כלל מתאפיינות בהאטה של הזמן,שמיעת קולות,צורות גיאומטריות (במינונים גדולים יותר),תובנות ,וכל הדברים הנלווים לשימוש בצמחים משני תודעה.בדרך כלל הצמח גורם להתכנסות עצמית ולמחשבה על החיים ועל איך אפשר לשנות אותם לטובה. יש האומרים שהצורות המצויירות על השטיחים הערביים הם בהשראת השבר הלבן (הגורם לראיית צבעים וצורות מיוחדות).

מומלץ לא להשתמש בצמח יותר מפעם בשבוע\שבועיים בשל היותו MAO'I.

כלל ברזל הוא לא לאכול מוצרים המכילים טירמין באותו יום שאתם מתכננים לצרוך את הצמח,מומלץ גם יום לפני ויום אחרי ליתר ביטחון (טירמין היא סוג של חומצת אמינו הנמצאת במאכלים ישנים כמו גבינות ישנות,יין,שוקולד,סרדינים וכו') הטירמין יכולה לגרום למס' סיבוכים אם נוטלים MAO'I למשל: כאבי ראש,עלייה בלחץ דם וסיבוכים קשים אחרים.

כמובן שלכל אלו שנוטלים תרופות נוגדות דיכאון וכו' אסור להשתמש בשבר הלבן!

בהנחה ויש לכם זרעים טריים של הצמח קל מאד להנביט אותו (דרוש חום) אך דיי קשה לגדל אותו,הצמח דיי בעייתי מפני שאי אפשר להבין איזה אקלים הוא אוהב או כמה מים הוא צריך,עם הזמן פשוט צריך ללמוד אותו...

  • הרמין והרמלין מופיעים בפקודת הסמים של מדינת ישראל.

חשוב לציין שמותר לגדל ולהשתמש בחלקי הצמח למטרות רפואיות אך לא למצות\לזקק את החומרים הנ"ל .


סך הכל צמח מאד מעניין,מורה נהדר אבל חשוב להתייחס אליו בכבוד כמו אל כל הצמחים :) שיהיה שבוע נהדר לכולם!

אזהרה: המאמר מתאר סם (או צמח שמכיל סם) מקבוצת ה-MAOIs, שמדכא אנזנים במעיים (מונאמין אוקסידז). כתוצאה, אוכל רגיל וסמים אחרים, שבדרך כלל בטוחים לגמרי, הופכים להיות מסוכנים מאוד. ליותר מידע, תקראו את המאמר ‫MAOI.‬

תודות

איך לקשר לדף הזה

כל קישורים הבאים יגיע לדף הזה: